Стус Василь - Василь Семенович Стус (біографічна замальовка)
Українська література / Стус Василь / Життєписи та статті про Василя Стуса / Василь Семенович Стус (біографічна замальовка)
В базі 4533 віршів 567 авторів.

Василь Семенович Стус (біографічна замальовка)

PDFДрукe-mail

У своєму слові до читача Василь Стус висловив таку думку: «Поет повинен бути людиною. Такою, що, повна любові, долас природне почуття зненависті, звільнюється од неї, як од скверни. Пост-це людина. Насамперед. А людина - це насамперед добродій. Якби було краще жити, я б віршів не писав, а - робив би коло землі...».

Але не судилося: майже на двадцять літ радянська влада відірвала Василя Стуса од землі. І тоді Всевишній дарував йому перо Поста. Поста-страдника, поета-борця за рідну землю, за кращу долю свого народу.

Народився Василь Семенович Стус 6 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району на Вінниччині в селянській сім'ї. 1940 року разом із батьками переїхав до Сталіно, де закінчив середню школу й педагогічний інститут. Вчителював на Кіровоградщині й Донеччині. У 1963 році поступив в аспірантуру Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка АН України.

Перша добірка віршів із напутнім словом Андрія Малишка з'явилася 1959 року в «Літературній газеті», попередниці теперішньої «Літературної України». Потім були публікації в журналах «Донбас». «Дніпро». «Зміна».

Після арештів письменників-шістдссятників улітку 1965 року практично не публікувався. Але багато творив: за п'ять років підготував до друку три збірки поезій - «Круговерть», «Зимові дерева», «Веселий цвинтар», есей про Павла Тичину, літературознавчу розвідку про Володимира Свідзинського. («Зимові дерева» вийшли друком 1971 року в Брюсселі, «Веселий цвинтар» - 1990-го у Варшаві).

У січні 1972 року органи КДБ заарештували Василя Стуса. Київський обласний суд визнав його винним у тому, що він «...систематично виготовляв, зберігав та розповсюджував антирадянські наклепницькі документи, що порочили радянський державний та суспільний устрій, а також займався антирадянською агітацією в усній формі». Присуд - ц ять років у» язпсшгя в таборах суворого режиму й гри роки заслання.

Покарання відбував Василь Стус у мордовських концтаборах, де й захворів на виразку шлунку. Був прооперований. Більшість із написаного за час мордовських поневірянь вдалося передати на волю. 1977 року за кордоном побачила світ збірка поезій «Свіча в свічаді».

Улітку 1979 року Василь Стус повернувся з Колими, де відбувай заслання, до Києва. Працював на одному із заводів формувальником у ливарному цеху. Тоді ж прилучився до Української групи сприяння виконанню Гельсінських угод й написав кілька правозахисник документів, зокрема заяви на захист заарештованих поста Миколи Горбаля і публіциста В'ячеслава Чорновола.

Навесні 1980 року Василя Стуса заарештовують удруге. Його визнають украй небезпечним рецидивістом і засуджують до десяти років ув'язнення в колоніях особливо суворого режиму й п'яти років заслання.

Карався поет у пермських концтаборах. Утримання - камерне. За будь-яке порушення - душогубний карцер. А тільки-но на Заході вийшов друком його «Таборовий зошит», - рік одиночної камери.

За той рік Василь Стус багато переклав з німецької, французької, англійської та слов'янських мов. Три сотні власних поезій та стільки ж перекладів мали скласти книгу «Птах душі».

Та коли 1985 року літературну творчість Василя Стуса було висунуто на здобуття Нобелівської премії, та ж радянська влада зробила все, щоб цього не сталося. 28 серпня 1985 року його в черговий раз без щонайменших підстав тюремники кинули до карцера. Поет оголосив голодовку протесту без уживання рідини. В ніч з 3 на 4 вересня його не стало.

Найповніша збірка поезій Василя Стуса «Палімпсести» вийшла за кордоном 1986 року. У 1990 році в Івано-Франківську побачила світ книжка «Повернення». Того ж року в Києві вийшла збірка «Дорога болю», яку упорядкувала Михайлина Коцюбинська. Ще через рік син уже реабілітованого поста Дмитро Стус видав у Львові книжку Василя Стуса й Юрія Литвина «Передчуття. Збірка вибраних поезій». Там же згодом побачило світ кількатомне видання творів В. Стуса.

1991 року творча спадщина Василя Стуса удостоєна Національної премії України імені Т.Г. Шевченка.

Виправляч

Якщо ви помітили будь-яку помилку, будь ласка, виділіть текст, натисніть Alt+Enter і відправте нам повідомлення.